Кошик
1313 відгуків
VipMart.com.ua: все для сонячних станцій — інтернет-магазин
0 (800) 33-07-12

Тест наборів свердел по металу

Тест наборів свердел по металу

Тест наборів свердел по металу

 

Свердла по металу — один з найпоширеніших типів оснастки, а дриль — один з найпоширеніших інструментів. Без цих помічників не обійтися ні слюсар, ні столярові, ні теслі, ні токарю. Точністю і швидкістю свердління часто визначається якість виконання роботи, а тому порівняння расходки даного типу становить особливий інтерес.

Дуже часто свердла по металу використовують і для більш м'яких матеріалів. Це логічно: якщо оснащення справляється зі сталлю, пластики, деревина і т. д. тим більше не встоять. А ось зворотне невірно: свердла по пластиків, дерева і листовому металу застосовують по сталі.

Всі отримані на тест свердла виготовлені з швидкорізальної сталі. Цей термін означає присутність в сталі вольфраму і молібдену, які підвищують червоностійкість — властивість стали зберігати твердість при високих температурах, які виникають на ріжучій кромці при швидкостях обертання і подачах, властивих електроінструменту.

Свердла з вуглецевої сталі, придатні для роботи тільки ручним дрилем. Зустрічаються вони все рідше і рідше, тому в наш тест не потрапили.

Приблизний переклад європейських найменувань сталей на наші Гости:

 

 • HSS — High Speed Steel — інструментальна швидкорізальна сталь, аналог Р6М5 (1.3343 — S6-5-2 DIN).
 •  
 • HSSE, HSS-E, HSS-Co — інструментальна швидкорізальна сталь, аналог Р6М5К5.
 •  
 • HSS-G — інструментальна сталь, аналог Р6М5. G (Grinding) — шліфований інструмент.
 •  
 • HSS-Co8 — інструментальна швидкорізальна сталь, аналог Р6М5К8.
 •  
 • HSS-PM — інструментальна швидкорізальна сталь, виготовлена методом порошкової металургії.
 •  
 • C. V. — хромованадієва інструментальна сталь.
 •  
 • W. S. — інструментальна легована сталь, аналог 9ХС (1.2108 — 90CrSi5 DIN) або ШХ15 (1.3505 — 100Cr6 DIN).

 

 

ДЕЯКІ ЗАСТЕРЕЖЕННЯ, або МІРКУВАННЯ ПРО БІОГРАФІЇ СВЕРДЛА
Хімічний аналіз сталей ми не робили, виходячи з міркування, що, крім вмісту вольфраму і молібдену, тобто марки сталі (Р6М5 як раз і означає 6 відсотків вольфраму і 5 відсотків молібдену), вирішальне значення має технологія виготовлення і термообробки інструменту.

Причому однакової твердості можна досягти різними співвідношеннями температур гарту і відпустки, але максимальна стійкість інструменту досягається тільки при одній — оптимальної для даної сталі.

Важлива частина технології — повторюваність. Великі фірми можуть дозволити собі встановити в цехах сучасну контрольно-вимірювальну апаратуру і забезпечити таким чином повторюваність процесів обробки і рівномірний якість випущеної продукції. Оцінити цей параметр ні ми, ні покупець одного набору свердел не можемо, так як для його контролю треба мати зразки продукції різних партій і років випуску і проводити складні металографічні дослідження. Взагалі-то, військова приймання саме так і діє — береться навмання кілька автоматів (коробка патронів, укупорок снарядів) і проводиться комплекс досліджень, але працювати так по силам лише державним установам Міноборони.

Послідовність технологічних операцій теж сильно впливає на якість готового інструменту. Свердло повинно бути виготовлено, загартоване, відпущено і заточене. Зауважу в дужках, що численні підробки деяких популярних брендів і припинили свою діяльність заводів пострадянського простору часто відрізняються не тільки неправильним складом сталі, але і порушенням технології — підроблені свердла спочатку точать, а потім гартують. Ознака таких підробок — абсолютно чорне, включаючи різальні кромки, свердло.

Інший нехороший приклад — підробки мітчиків. Замість послідовності «відрізка, прорізання канавок, загартування, нарізування різьби на токарному верстаті, різьбошліфування на резьбошлифовальном», фальсифікатори ріжуть резьбообразующие канавки мітчика по сирій заготівлі, а потім калят її. Такий мітчик працює погано і дуже недовго — кришиться і тупиться.

Взагалі проблема підробок інструменту, расходки, і свердел зокрема, стоїть на території колишнього СРСР дуже гостро. Контроль реального походження товарів практично відсутня, будь-який шахрай може зареєструвати фірму з назвою закрився заводу, замовити в Китаї інструмент з відповідними клеймами, а в друкарні — коробочки з російськими назвами і торгувати підробками. Фальсифікатори не дотримуються і склад сталі, тому куплене на ринку свердло з клеймом Р6М5 може бути зроблено з чого завгодно, від Р1М2 або 40Х13 до простої вуглецевої сталі, з якої допустимо проводити тільки ручний інструмент по дереву. Такий предмет, як правило, має «суху» гарт на 60 з чимось одиниць, що призводить до крайньої крихкості металу. В результаті подібний виріб здатне недовго працювати з пластику або дерева і швидко виходить з ладу при спробі свердлити метал. Підробок дуже багато на ринках, трохи менше в магазинах і не повинно бути в представництвах фірм і у авторизованих дилерів.

Настійно рекомендуємо заводів постачальників при закупівлі інструменту мати справу з представництвами фірм-виробників і закуповувати оснастку оптом. Усілякі пропозиції «купити дешевше» загрожують зривом виробничого плану, псуванням заготовок і верстатів.

Відзначені підробки не тільки іноземних, але й російських брендів, і просто китайські марки з клеймом «Зроблено в Росії». На жаль, ніякого держконтролю за правомочністю нанесення цього напису немає. Відомі також випадки, коли фірма зареєстрована в європейській країні, наприклад, в Німеччині, хоча там знаходиться тільки повірений з адресою для листування і вивіскою величиною з візитну картку, а реальне виробництво замовлено в Китаї, однак продукції стоїть клеймо «Зроблено в Німеччині».

Звичайно, «Китай» «Китаю» ворожнечу. Є заводи державні і приватні. Деякі підприємства випускають високотехнологічну продукцію, інші ж працюють буквально «на коліні».

Ще одна біда пов'язана з браком. Наведу приклад знову ж таки з військової галузі. Коли на заводі того ж Глока або Штейра трапляється шлюб, робочий негайно несе браковану деталь під стоїть в кожному цеху пневмомолоти з бойком у вигляді зубила і безжально і необоротно калічить браковану заготовку, щоб ніхто, випадково або з умислу, не міг її використовувати. Але на деяких південно-східних заводах браковані вироби просто відкладають в сторону, а потім продають оптом комусь...

Так на нашому ринку виявляються товари з маркою відомих фірм, але ненадлежащегокачества. Це шлюб, поставлений неофіційно недобросовісними підприємцями, який повноправно вважається підробкою (імениті виробники, розміщуючи замовлення в Китаї, в обов'язковому порядку відсівають браковану продукцію).

Свердла на тест нам надали офіційні представники фірм, що повністю виключило можливість отримання підробки.

 

МЕТОДИКА ТЕСТУВАННЯ
1. Швидкість проходження трьох отворів у конструкційної сталі (стопка куточків 25х25х4 мм) на швидкості обертання 1400 об/ хв. Товщина стопки — 20 мм. Заміряли час свердління дрилем Metabo SBE 1010 Plus, закріпленої в стійці Metabo.
Тест проводили в два етапи — нове свердло і заточене свердло, якщо в ході тесту воно тупилось або ламалося.

2. Зносостійкість. Свердління в тій же стали 100 отворів (всього 400 мм) або до відчутного падіння продуктивності. Оцінювали, наскільки затупилося свердло після 100 отворів або після падіння продуктивності. Частота обертання близько 1400 об/хв для 5-міліметрового свердла. Дриль раніше в стійці, величина осьового тиску однакова для всіх свердел одного діаметра.
Продовжувати ці випробування до повного затуплення свердел (тобто оцінювати їх живучість) не стали з двох причин. Перша: при «домашньому» використання свердлити метал доводиться нечасто.
Друга: навіть за радянськими нормативами стійкість свердел — близько години безперервної роботи, що відповідає проходженню отворів сумарною довжиною кілька метрів, а такий обсяг тестування (тисячі отворів кожним свердлом) коректно можна провести тільки на свердлильному верстаті з механічною подачею і асинхронним двигуном, изведя сотні кілограмів стали на кожне свердло. Результат же буде мати умовне відношення до роботи, коли дриль тримаєш в руках або закрепляешь в стійці.
Тому ми обмежилися сотнею отворів, кіловатної дрилем і відносно великою подачею в надії, що зуміємо виявити помітні недоліки свердел.

3. Точність заводський заточування. Після першого і другого тесту ми вимірювали діаметр просвердлених отворів, оцінюючи точність і симетричність заточування свердла.

4. Вимірювання твердості за Роквеллом проводили на твердомере AT200DR фірми ERNST (Швейцарія) за допомогою алмазного конуса з кутом 120 градусів. Три виміри на ріжучої частини і ще три — поблизу переходу ріжучої частини до хвостовика. Результат усредняли.

5. Свердління різних матеріалів (дриль в руках). Суб'єктивні відчуття від роботи свердлами з різних матеріалів.

 

AEG HSS-G, артикул 4932 3670 56
Набір з 25 свердел діаметром 1-13 мм з кроком 0,5 мм в червоно-синьої металевій коробці.


Подвійне заточування — знята фаска на задній поверхні свердла, подточка перемички.

1) 17, 16, 16 с.

2) 100 отворів пройдено без будь-яких ознак затуплення.

3) 5,05-5,10 мм на виході, показник більше залежить від акуратності робітника.

4) Твердість 65,7 HRC, хвостовик 58,5 HRC.

 

DeWALT DT5921, HSS-G

 

Набір з 10 свердел діаметром 1-10 мм в жовтій пластиковій коробці.


Звичайна заточка з перемичкою шириною 1 мм.

1) 22, 21, 18 с.

2) 100 отворів пройдено; про те, що свердло затупилося, свідчить хіба що злегка заблестевшая перемичка.

3) 5,05-5,10 мм на виході.

4) Твердість 67,8 HRC, хвостовик 43,5 HRC

 

DeWALT DT7926 Extreme2 HSS
Набір з 29 свердел діаметром 1-13 мм в жовтій коробці-валізці з маркуванням DeWALT


Заточування свердел дещо незвичайна — центральна третину видається вперед подібно своєрідною центрування, підточена перемичка і задня поверхня. Така форма заточки свердел спроектована для зменшення задирок на виході. Хвостовик свердла має три грані для більш надійного затиску в патроні. В цьому наборі, крім свердел з кратністю 1 і 0,5, тобто свердла 2,5 (під різьблення М3), 3,2 і 3,3 (під М4), 4,2 (під М5), 4,8 мм, що полегшує нарізування дрібних різьб, як найбільш затребуваних. Це єдиний представлений на тест набір, де були свердла для свердління отворів під нарізування різьб.

1) 22, 20, 20 с.

2) Після проходження 66 отворів (всього 270 мм сталі) швидкість свердління впала, спостерігався сильний нагрів свердла. Пройшовши 4-міліметровий метал, свердло поджигало подложенную соснову дошку.

3) 5,05-5,10 мм на виході.

4) Твердість 62,5 HRC, хвостовик 48,9 HRC.

 

 

 

 

Hawera HSS-C SpiralBohrer, артикул 146 028
Набір з 19 свердел діаметром 1-10 мм помаранчевої металевій коробці.


Подвійне заточування — знята фаска на задній поверхні свердла, подточка перемички.

1) 12, 13, 12 с.

2) 100 отворів пройдено практично без падіння швидкості.

3) 5,05-5,10 мм на виході.

4) Твердість 64,5 HRC, хвостовик 57,6 HRC.

 

 

Irwin TurboMax
Набір з 19 свердел діаметром 1-10 мм з кроком 0,5 мм в жовто-синій металевій коробці.


Заточка TurboMax — центральне вістря з кутом близько 80, бічні проточки, подточка задньої кромки і стрічки. У 5-міліметрових і менше гладкий хвостовик, у 5,5 і більше — з трьома гранями для більш надійного затиску в патроні. Таке поєднання полегшує роботу по неметалевим матеріалів і виключає прослизання свердла в патроні.

1) 15, 14, 14 с.

2) 100 отворів пройдено практично без падіння швидкості. Після чого свердло було переточено звичайним способом з подточкой задній поверхні. Швидкість свердління майже не впала, що й не дивно при гартуванні до такої високої твердості. Сенс цієї переточування — з'ясувати, чим забезпечується така висока швидкість свердління: тільки особливою заточкою або високою якістю сталі і правильністю загартування. Виявилося, і тим і іншим.

3) 5,1 мм на виході, при повільної подачі і затискування заготовки в машинних лещатах — 5,05 мм.

4) Твердість 64,1 HRC, хвостовик 50,8 HRC.

 

 

 

 

 

Metabo Bestell-Nr. 27 094 HSS-G
Набір з 6 свердел діаметром 2-8 мм в темно-зеленій пластиковій коробці.


Подвійне заточування — знята фаска на задній поверхні свердла, підточена перемичка.

1) 14, 14, 13 с.

2) 100 отворів просвердлено без падіння швидкості.

3) 5,05-5,10 мм на виході.

4) Твердість 66,0 HRC, хвостовик 63,3 HRC.

 

 

 

 

Metabo Bestell-Nr. 27 158 HSS-R
Набір з 10 свердел діаметром 1-10 мм в темно-зеленій пластиковій коробці.


Заточка звичайна, свердло чорного кольору.

1) 21, 17, 18 с. При свердлінні виходить дуже довга завивающаяся стружка.

2) 100 отворів просвердлено, невелике заблестение перемички.

3) 5,05-5,10 мм на виході.

4) Твердість 62,6 HRC, хвостовик 54,9 HRC.

 

Riss Acier Forets Tecn'x HSS
Набір з 7 свердел діаметром 2-8 мм в чорній пластиковій коробці.


Подвійне заточування — знята фаска на задній поверхні свердла, підточена перемичка.

1) 18, 17, 15 с.

2) 100 отворів без падіння швидкості і ознак затуплення.

3) 5,10-5,15 мм на виході.

4) Твердість 66 HRC, хвостовик 26 HRC.

 

Riss Standard 10 Forets HSS Metaux Ref.3994
Набір з 10 свердел в сірій коробці.


Заточка звичайна, свердло чорного кольору.

1) 23, 24, 25 с. Дуже сильна вібрація.

2) Після 35 отворів швидкість свердління впала досить сильно, але після переточування з подточкой стрічки і задньої поверхні швидкість свердління навіть зросла порівняно з новим свердлом, і воно пройшло 100 отворів.

3) 5,05-5,10 мм на виході.

4) Твердість 59,8 HRC, хвостовик 20,8 HRC.

 

 

Wurth Zebra Spiralbohrersatz HSS, артикул 0624 000 001
Набір з 19 свердел діаметром 1-10 мм замикалася в темно-сірій коробці.


Подвійне заточування — знята фаска на задній поверхні свердла, підточена перемичка.

1) 13, 14, 12 с. Довга стружка, ні найменшої вібрації.

2) 100 отворів без падіння швидкості. На рідкість плавний хід дрилі, навіть шум при свердлінні був слабшим.

3) 5,0-5,05 мм на виході. Дуже гладка внутрішня поверхня отворів.

4) Твердість 63, 8 HRC, хвостовик 53,6 HRC.

 

Атака Н802-6
Набір з 8 свердел діаметром 3-10 мм в чорній пластиковій коробці.


Свердла з інструментальної сталі з титановим покриттям, мають збільшений термін служби і піддаються багаторазовій переточування. Подвійне заточування — знята фаска на задній поверхні свердла, підточена перемичка.

1) 15, 16, 14 с.

2) Після 100 отворів перемичка трохи заблищала, але це майже не позначилося на швидкості свердління.

3) 5,10-5,15 мм на виході.

4) Твердість 65,8 HRC, хвостовик 42,7 HRC.

 

Зубр МЕТ-Ш H19 Р6М5 ГОСТ 10902-77
Набір з 19 свердел діаметром 1-10 мм з кроком 0,5 мм в прозорій пластиковій коробці.


Зубр МЕТ-Ш — сімейство набори свердел по металу з хрестоподібної подточкой і циліндричним хвостовиком. Клас точності А1. Вышлифованный профіль.

Артикули 4-29625-ХХ. Для тестування нами був узятий Н19 — набір з 19 свердел діаметром 1-10 мм До складу цієї групи входять комплекти: Н6 (6 шт.), Н8 (8 шт), Н10 (10 шт.), Н13 (13 шт.), Н7-R (7 шт.) під різьбу, Н6-P (6 шт.), Н10-P (10 шт.), Н20-P (20 шт.), міні-свердла (0,33-1,00 мм).

1) 17, 16, 17 с.

2) 100 отворів пройдено без помітного падіння швидкості.

3) 5,05-5,10 мм на виході.

4) Твердість 64,6 HRC, хвостовик 59,4 HRC.

 

Кратон HSS Br.9341
Набір з 25 свердел діаметром 1-13 мм в чорній металевій коробці.


Заточка звичайна.

1) 25, 27, 26 с.

2) 100 отворів пройдено, але швидкість свердління нижче не стала.

3) 5,05-5,10 мм на виході.

4) Твердість 65,8 HRC, хвостовик 59,9 HRC.

 

Енкор артикул 25219 Р6М5
Набір з 19 свердел діаметром 1-10 мм з кроком 0,5 мм в червоній металевій коробці з пластиковим підвісом.


Подвійне заточування — знята фаска на задній поверхні свердла, перемичка підточена приблизно на половину, жовте покриття. Свердла бронзового кольору.

1) 17, 18, 18 c.

2) 100 отворів пройдено без помітного падіння швидкості.

3) 5,05-5,10 мм на виході.

4) Твердість 64,4 HRC, хвостовик 56,2 HRC.

 

П'ЯТИЙ ТЕСТ
З п'ятим тестом виникло утруднення — деревину сухою, твердою, як кістка, яблуні кіловатна дриль з 10-міліметровим свердлом по металу проходила за секунди, тому для порівняння свердління дерева була взята ручна дриль. Рішення спірне, адже тут все залежить від сили працюючого, тим не менш якісь відомості це дає. Використовувалося свердло 8 мм, так як не у всіх наборах є 10 мм.

Свердління пластиків, ПВХ та оргскла показало: щоб уникнути підплавлення матеріалу, швидкість краще вибрати менше, та й подачу теж, так як оргскло легко розколюється. Фанеру свердлили з метою вибрати свердло, в найменшій мірі схильне до відколу дерева на виході, але і тут відколи більше залежали від тиску на дриль в момент виходу свердла, ніж від його форми. Суб'єктивно, подвійне заточування допомагає, хоча найкращий спосіб уникнути відколів — підкласти під сверлимую фанеру непотрібну деревинку. За пластикам перевага подточенной перемички було і в тому, що такі свердла менше відхилялися від наміченої крапки на початку свердління.

«Ручна дриль проти дерева». Цей досвід показав перевагу свердел з подточкой перемички над свердлами без такої. «Переможцем» я б назвав Irwin TurboMax, свердлити яким було трохи легше, ніж іншими, але всі результати дослідів з ручним інструментом залежать від фізичної сили і ступеня втоми працюючого, тому цілком можливо, що більш міцний чоловік взагалі не помітив би різницю.

Свердла без загострювання перемички (Metabo Bestell-Nr. 27 158, Riss Standard і «Кратон») вимагають більше зусиль при роботі, що вказує на їх обмежену придатність для використання з ручною або малопотужної електричним дрилем.

 

Висновки:

Сюрпризом стала відносна рівність результатів при чіткому поділі свердел на дві групи згідно типу заточування.

Порівняння зносостійкості показало, що найкраще працюють свердла з подточкой перемички і задньої поверхні, а ті, що із звичайною заточкою, свердлять трохи повільніше і вимагають великих зусиль. Ще особливість — з-під друге летить понад гаряча стружка.

Пояснення цьому просте. На зовнішньому краї свердла лінійна швидкість різання максимальна, а в центрі вона прагне до нуля, і матеріал там пручається найбільше. До того ж у цій точці кут заточування свердла позитивний, тобто воно не зрізає, а швидше мне і истирает матеріал. Тому і була придумана подточка перемички — так вдалося скоротити розмір ріжучої кромки з позитивним кутом і зменшити осьове зусилля різання. Подточка задньої поверхні (нагадаю, що задній називається поверхня, звернена до обробленої площини заготовки, у разі свердла — грань за різальною кромкою) зменшує тертя свердла про матеріал.

Грані на хвостовику, наявні на деяких сверлах, самі по собі на різання не впливають, але виключають провертання свердла в патроні.

Велике значення має і симетричність заточування свердла. Деякий час тому автору довелося зіткнутися зі свердлами одного з «російських виробників», які, будучи затиснуті в свердлильний патрон у задньої бабки токарного верстата, давали сильний відведення і «розбивали» отвори саме через несиметричності заточування.

Чистота свердління і поява «задирок на виході, як показали досліди, залежать в основному від матеріалу, швидкості подачі (тиску на дриль), наявності СОЖ. Менше значення має марка свердла, більше — його гострота і якість заточування.

На думку автора, більш дорогі свердла відрізняються від дешевих не твердістю і маркою сталі, а швидше акуратністю виготовлення, включаючи симетричність заточування і стабільністю якості. Фактично покупець дорогих свердел платить за впевненість у стабільності якості. «Нонейм» може просвердлити дірку, а для отворів точного діаметру потрібна хороша оснащення. До того ж їх найчастіше роблять з поганої стали, тому пере заточити їх практично неможливо — після відпрацювання заводський заточки свердло залишається тільки викинути.

Взагалі, якщо треба отримати від-верстие точного діаметру або великого (більше 5 мм), то краще свердлити в два проходи — спочатку 3-4 мм, а потім висвердлювати до потрібного. Крім підвищення точності і гладкості отвори, так знижується навантаження на дриль і на свердло. А для отворів більше 12 мм навіть рекомендується робота в три проходу: 3-4 мм, 5-7 мм і остаточне розмір.

Паралельно було проведено досвід щодо вибору СОЖ для свердління металу з «підручних засобів». Найкращим виявилося моторне масло в'язкістю 10W40, втім, підійде будь-яке інше моторне або трансмісійне. Особливо мастило корисна при свердлінні отворів під різьбу — вони виходять більш гладкими, і різьба у них нарізається акуратніше.

Набір свердел по металу Hawera HSS-C SpiralBohrer (Bosh) можете купити в інтернет-магазині vipmart.com.ua

Інші статті

Наскільки вам зручно на сайті?

Розповісти Feedback form banner