Електронна книга. Сонячна електроенергія для початківців. Частина 2

Ми вже знаємо, що гібридний інвертор може працювати і з міською мережею і без неї, а дана модель може працювати ще й при необхідності без акумулятора, маючи доступ електроенергії з сонячних батарей.
-
Rated output power 6000W - номінальна потужність інвертора складає 6000 Вт або 6 кВт.
-
Max. PV Power 6000W - максимальна загальна потужність сонячних батарей 6000 Вт.
-
Max. PV Array Open Circuit Voltage 500VDC - максимальна напруга холостого ходу сонячного поля 500 В. Тобто від сонячного поля в жодному разі не повинна приходити на інвертор (а саме на вхід MPPT) напруга вище 500 В.
-
PV Input Voltage Range 120VDC-500VDC - діапазон вхідної напруги від сонячного поля 120-500 В.
-
MPPT Range Operating Voltage 120VDC-430VDC - вказує на діапазон робочої напруги 120-430 В, в межах якого MPPT-система здатна відстежувати максимальну потужність.
-
Max. PV Array Short Circuit Current 27A - максимальний струм з сонячного поля 27А, при якому інвертор буде розуміти що сталося коротке замикання. Тобто струм від сонячного поля не повинен перевищувати 27А.
-
Number of MPP Tracker 1 - кількість трекерів MPP складає один. Вказує, що до інвертора можна підключити тільки одне сонячне поле, в якому всі сонячні панелі одних параметрів та однієї моделі.
-
Nominal Output Voltage 220/230/240 VAC - вихідна напруга 220/230/240 В змінного струму.
-
Feed-in -Grid Voltage Range - напруга міської мережі, при якій інвертор може генерувати в мережу, може бути настроєна:
-195.5В-253 В - індійський стандарт
-184-264.5 В - німецький стандарт
-184-264.5 В - Південно-американський стандарт.
-
Feed-in Grid Frequency Range - частота струму міської мережі, при якій інвертор може генерувати в мережу, може бути настроєна:
-49-51 Гц - індійський стандарт
-47.5-51.5 Гц - німецький стандарт
-57-62 Гц - південно-американський стандарт.
-
Nominal Output Current 26A - струм номінальний, вихідний з інвертора 26 А.
-
Power Factor Range > 0.99 - 0.99 (діапазон коефіцієнта потужності більше 0.99) вказує на допустимий діапазон значень коефіцієнта потужності для підключення до електричної мережі або використання електричних пристроїв. Коефіцієнт потужності (Power Factor) вимірює ефективність споживання електричної енергії пристроєм або системою. Він визначає, наскільки ефективно електрична потужність перетворюється на корисну потужність, яка використовується для здійснення роботи. Значення коефіцієнта потужності може бути від 0 до 1, де 1 означає ідеальне співвідношення між активною потужністю (потужністю, що використовується для здійснення корисної роботи) та повною апаратною потужністю (потужністю, яку споживає пристрій). Значення коефіцієнта потужності більше 0.99 вказує на високу ефективність споживання електричної енергії і вважається дуже добрим значенням. Це означає, що практично всю вхідну електричну потужність використовується для корисної роботи, і майже жодна потужність не втрачається на реактивні елементи або зайве споживання енергії. Цей параметр є важливим для електричних систем, мереж та пристроїв, оскільки низький коефіцієнт потужності може впливати на ефективність енергосистеми, ефективність передачі електроенергії та може мати вплив на вимірювання, оплату та навантаження мережі.
-
Maximum Conversion Efficiency (DC/AC) 95% - коефіцієнт корисної дії (ККД) перетворення постійного струму в змінний складає 95%.
-
Acceptable Input Voltage Range 90-280VAC or 170-280VAC - діапазон вхідної напруги від мережі, при якій інвертор працює нормально та без ризиків пошкоджень, складає 90-280 В чи 170-280 В.
-
Frequency Range 50Hz / 60Hz (Auto Sensing) - діапазон частоти в міської мережі повинен складати 50 чи 60 Гц (автовизначення).
-
Transfer Time <10ms (For UPS), <20ms (For Home Appliances), <50ms (For parallel operation) - час затримки переключення в режимі UPS меньше 10 мс, в режимі Home Appliances менше 20 мс, при паралельній роботі декількох інверторів менше 50 мс.
-
Rating of AC Transfer Relay 40A - номінал реле переключення змінного струму складає 40А.
-
Nominal Output Voltage (Battery Mode Output AC) 220/230/240V - номінальна вихідна напруга при роботі від акумулятора може бути встановлена 220/230/240В.
-
Output Waveform Pure Sine Wave - вихідна форма хвилі чиста синусоїда.
-
Efficiency (DC to AC, Battery Mode Output AC) 93% - ККД перетворення постійного струму в змінний при роботі від акумулятора складає 93%.
-
Nominal DC Voltage 48VDC - номінальна напруга акумулятора складає 48 В постійного струму.
-
Maximum Charging Current (from Grid) 120A - максимальний струм заряджання від міської мережі 120А.
-
Maximum Charging Current (from PV) 120A - максимальний струм заряджання від сонячного поля 120 А.
-
Maximum Charging Current 120A - максимальний струм заряду використовуючи мережу та сонячне поле 120А.
-
Dimension - розміри інвертора 140 х 295 х 468 мм.
-
Net Weight 12 - вага інвертора 12 кг.
-
Parallel-able Yes - підтримується робота декількох інверторів в паралелі.
-
Communication RS232/Dry-Contact/WiFi - комунікації порт RS232, реле з сухими контактами, WiFi.
-
Humidity 0-90% RH (No condensing) - означає, що діапазон вологості для допустимих умов експлуатації становить від 0% до 90% відносної вологості (RH) без утворення конденсату.
-
Operating Temperature -10 to 50 C - температура експлуатації інвертора складає від мінус 10 до +50 градусів Цельсія.
6. Акумулятори
Акумулятор - це пристрій, який зберігає електричну енергію у хімічному вигляді і може видавати її у вигляді електричного струму під час необхідності. Акумулятори широко використовуються для живлення різних електричних пристроїв, включаючи мобільні телефони, ноутбуки, автомобільні стартери та багато інших пристроїв.
Акумулятори електричні використовують хімічні реакції для зберігання й вивільнення електричної енергії. Вони складаються з двох або більше електродів, розділених електролітом. Під час розрядки або використання акумулятора хімічні реакції відбуваються в електродах та електроліті, забезпечуючи перетворення хімічної енергії на електричну.
Одним із прикладів найпопулярнішого електричного акумулятора є автомобільний стартерний (кислотний заливний) акумулятор.
6.1. Акумулятори з різною напругою
Акумулятори можуть мати різні напруги в залежності від їхньої конструкції та застосування. Основні типи акумуляторів з різною напругою включають:
а) Низьковольтні акумулятори: Це акумулятори з напругою до 12 вольт. Вони широко використовуються для живлення різних пристроїв, таких як автомобільні акумулятори (12В), акумулятори для мотоциклів (6В або 12В), акумулятори для портативних електронних пристроїв (3,7В або 7,4В).
б) Середньовольтні акумулятори: Це акумулятори з напругою від 12 вольт до кількох сотень вольт. Вони застосовуються у сонячних електростанціях, електромобілях, електричних скутерах та багатьох інших системах зберігання енергії. Приклади включають літій-іонні акумулятори з напругою 48 В, 72 В, 96 В та інші.
в) Високовольтні акумулятори: Це акумулятори з напругою від кількох сотень вольт до кількох кіловольтів. Вони використовуються у великих системах зберігання енергії, таких як енергоблоки, електричні сітки та промислові установки. Прикладом є літієві акумулятори з напругою 400 В, 800 В та інші.
Важливо! Для сонячних станцій звичайно використовують середньовольтні акумулятори 12/24/48 В та високовольтні різних значень напруги. |
6.2. Сучасні типи акумуляторів: стартерні заливні, AGM, GEL, Carbon, Lifepo4.
Акумуляторів є велика кількість та постійно розробляються нові, в рамках даного розділу будем розглядати тільки найвідоміші типи, які застосовуються в сонячних станціях.
Акумулятори діляться за типом використаної хімії:
1. Lead acid battery starter - свинцево кислотний акумулятор з плаваючим електролітом більш відомий як автомобільний заливний стартерний акумулятор.
Як видно з фото такий акумулятор складається:
Protective casing - захисний корпус
Positive terminal - позитивний термінал
Negative terminal - негативний термінал
Cell divider -роздільник осередків
Positive electrode (lead dioxide) - позитивний електрод (діоксид свинцю)
Negative electrode (lead) - негативний електрод (свинцевий)
Dilute H2SO4 - розчин сульфатної кислоти
Переваги - бюджетна ціна.
З недоліків можна відзначити, що такий акумулятор розроблявся для автомобіля (декілька запусків в день автомобільного стартеру по 3 секунди та зрідка живлення малопотужних бортових приладів), що зовсім не підходить для сонячних станцій де навантаження довготривало часто великої потужності.
Важливо! Автомобільні акумулятори не можна використовувати у сонячних системах. Хоча відомо, що все таки аматори використовують автомобільні акумулятори по причині їх доступності з дотриманням елементарних правил технічної експлуатації (провітрюване приміщення, щоб уникнути накопичення парів і вибуху, струм заряду розряду не повинен перевищувати 10% ємності акумулятора. Приклад: 100 Аг акумулятор можна заряджати або розряджати довготривало струмом не більше 10А, а отже навантаження 230 В може бути не більше 120 Вт, інакше аккумулятор швидко втрачає свої заводські показники ємності).
Існують різновиди Lead acid battery за різною формою пластин, наприклад, OPzS (трубчасті пластини). Але не видно сенсу розглядати їх в контексті сонячних станцій, так як вони хоч і існують з покращеними параметрами, все одно потребують обслуговування та не витримують конкуренції з більш новими технологіями.
2. AGM (Absorbent Glass Mat) battery - розробка 1970 року інженерами Gates Rubber Company - акумулятор з поглинаючим скляним матеріалом. Є слідуючим етапом розвитку свинцево-кислотних акумуляторів (Lead Acid Battery).
Як видно на фото:
-
Positive and negative stamped grids - позитивні та негативні штамповані свинцеві сітчасті електроди
-
Proprietary negative paste - негативна паста
-
High-density positive paste - позитивна паста високої густоти
-
AGM separators - сепаратори з абсорбуючим скловолокном. Це особливий тип сепараторів, які забезпечують структурну підтримку електроліту в акумуляторі
та допомагають зберігати електричну ізоляцію між пластинами. AGM сепаратори складаються з мікропористого скловолокна, яке вбирає електроліт. Цей матеріал має високу структурну міцність, що дозволяє роздільнику виконувати функцію підтримки пластин у внутрішній структурі акумулятора. Він також здатний вбирати і утримувати достатню кількість електроліту для ефективної роботи акумулятора. AGM сепаратори мають декілька переваг. Вони допомагають запобігти витоку електроліту, оскільки вони мають високу поглинаючу здатність і утримують електроліт в мікропорах. Вони також забезпечують низьку внутрішню опір, що сприяє високій швидкості зарядки і розрядки акумулятора. Крім того, AGM роздільники допомагають утримувати пластини на відстані одна від одної, запобігаючи коротким замиканням.
-
Reinforced polypropylene case - корпус з армованого поліпропілену.
-
Exclusive dual-seal valve assembly - ексклюзивна 2-сальникова збірка клапана вказує на особливу конструкцію клапана, яка має подвійне ущільнення для забезпечення максимальної надійності та запобігання витоку рідини або газу.
Переваги - герметичний необслуговуваний акумулятор, електроліт в якому знаходиться в виді пасти. Можна використовувати в сонячних системах. Максимальний струм заряд/розряд 20..25% від номіналу ємності що для 100 Аг акумулятора складає 20…25 А та навантаження при 230 В до 240…310 Вт.
Із недоліків - вища ціна.
В залежності від виробника та ціни витримує максимум 700 циклів при глибині розряду 100%.
3. GEL battery (розроблено в 1930 роках) - гелевий акумулятор, є одним з типів герметичних свинцево-кислотних lead acid акумуляторів, в яких електроліт має гелеву консистенцію. У гелевих акумуляторах електроліт складається зі сполучених в'язким гелем кислоти, що призводить до утворення гелевої структури. Ця структура утримує електроліт на місці і запобігає розливу навіть якщо акумулятор знаходиться у похилому положенні або пошкоджується. Гелеві акумулятори володіють кількома перевагами. Вони вважаються безпечними, оскільки електроліт не може витекти або пролитися. Вони також мають низьку саморозрядку, що дозволяє їм довше зберігати заряд без необхідності регулярної зарядки. Крім того, гелеві акумулятори добре працюють при низьких температурах і можуть бути використані в широкому діапазоні застосувань, включаючи сонячні системи, резервне живлення, телекомунікаційні системи, електричні транспортні засоби та інші.
В чому відмінності GEL акумулятора від AGM?
Електроліт: У гелевих акумуляторах електроліт має гелеву консистенцію, тоді як у акумуляторах AGM електроліт поглинений абсорбційним складом, що виглядає як губка. Гелевий електроліт забезпечує більш стабільний і рівномірний розподіл електроліту, тоді як абсорбційний склад дозволяє більше контакту електроліту з пластинами.
Конструкція: У гелевих акумуляторів електроди зазвичай знаходяться у гелевому електроліті, тоді як у акумуляторах AGM електроди знаходяться на волокнистих роздільниках, що поглинули електроліт. Це створює різну структуру і спосіб утримання електроліту в акумуляторі.
Властивості заряду і розряду: Гелеві акумулятори зазвичай мають більш повільний процес заряду і розряду порівняно з акумуляторами AGM. Це означає, що гелеві акумулятори можуть мати більш тривалий час заряду і розряду, але вони можуть бути більш стійкими до глибоких розрядів.
Витривалість: Гелеві акумулятори зазвичай мають більшу тривалість служби порівняно з акумуляторами AGM. Вони можуть витримувати більшу кількість циклів заряду-розряду та мають меншу саморозрядку.
Переваги - герметичний та необслуговуваний акумулятор, низький саморозряд. Можна використовувати в сонячних системах. Максимальний струм заряд/розряд 20..25% від номіналу ємності що для 100 Аг акумулятора складає 20…25 А та навантаження при 230 В до 240…310 Вт.
З недоліків - ціна.
Витримує 800 циклів з глибиною розряду 100%.
4. Carbon battery - карбоновий чи вуглецевий акумулятор. Звичайно це всім відомі AGM чи GEL акумулятори, але із застосуванням в електродах вуглецевих матеріалів типу графен, що й надає нові властивості акумулятору. Часто використовуються екзотичні типи електроліту з використанням речовин на основі карбонових сполук.
Переваги - герметичний та необслуговуваний акумулятор, низький саморозряд.до 2000 циклів при глибині розряду 100%. Можна використовувати в сонячних системах. Максимальний струм заряд/розряд 20% від номіналу ємності що для 100 Аг акумулятора складає 20 А та навантаження при 230 В до 240 Вт.
З недоліків - ціна.
5. LiFePo4 battery (Lithium Iron Phosphate) розроблено 1996 року професором Джоном Гуденафом та в 2003 компанією A123 Systems розвинено до практичного застосування - літій-залізо-фосфатний акумулятор. Це тип літій-іонного акумулятора, в якому катод виготовлений з фосфату заліза, а анод з літію. Літій-фосфатні акумулятори відомі своєю високою безпекою, стабільними електрохімічними властивостями та великим числом циклів заряду-розряду. На основі літію є багато різних підтипів акумуляторів але враховуючи безпечність самозаймання, ціну та характеристики будемо розглядати саме LiFePo4, адже не дарма саме цей тип використовується в сучасних електромобілях (зокрема й Tesla), електрояхтах та промислових станціях накопичення енергії. В основі LiFePo4 ячейка з напругою 2…3.65 В. Так як осередки об’єднуються послідовно для досягнення більшої напруги аккумулятора і за особливостей хімії мають різну швидкість заряджання/розряджання, в акумуляторі обов'язково присутня система BMS, яка слідкую за рівномірністю заряду/розряду кожної комірки і при необхідності регулює швидкість на окремому осередку.
Ось осередок на 3.2 В (по напрузі стандарт) і 202Аг.
А ось аккумулятор на 12В з 4 осередків.
Як видно на фото, крім 4 осередків, підключених послідовно, присутня система BMS для керуванням зарядом і розрядом кожного індивідуально. Зовнішній вигляд акумулятора може бути в будь-якому дизайні, але частіше виглядає як класичний акумулятор на напруги 12/24 В а на 48 В виконання звичайно в стійку.
Переваги:
-
Підходять для сонячних станцій та являються майже єдиним економічно обгрунтованим варіантом акумулятора в сонячній станції. LiFePO4 забезпечує триваліший термін служби і становить 9000 циклів! та більше при глибині 100%.
-
Струм заряд \ розряд 20%...100%, для акумулятора 12.8В 100Аг струм 20…100 А а навантаження при 230 В сягає 256…1280Вт!
-
На відміну від інших літій-іонних, LiFePO4-акумулятори, як і нікелеві, мають дуже стабільну напругу розряду. Напруга на виході залишається близькою до 3.2 В під час розряду, поки заряд акумулятора не буде вичерпано повністю. І це може значно спростити або навіть усунути необхідність регулювання напруги в електричних колах.
-
У зв'язку з постійною напругою 3.2 В на виході, чотири акумулятора можуть бути з'єднані послідовно для отримання номінальної напруги на виході в 12.8 В, що наближається до номінальної напруги свинцево-кислотних акумуляторів з шістьма елементами. Це, поряд з хорошими характеристиками безпеки LFP-акумуляторів, робить їх доброю заміною для свинцево-кислотних акумуляторних батарей в багатьох галузях, таких як автомобілебудування і сонячна енергетика.
-
Однією з важливих переваг у порівнянні з іншими видами літій-іонних акумуляторів, є термічна і хімічна стабільність, що істотно підвищує безпеку батареї.
-
Використання фосфатів дозволяє уникнути витрат кобальту і екологічних проблем, зокрема, через попадання кобальту в навколишнє середовище за неправильної утилізації.
З недоліків:
-
ціна.
-
LiFePO4 має більш високий піковий струм (а отже, враховуючи стабільність напруги, — пікову потужність), ніж у LiCoO2.
-
Питома густина енергії (енергія/об'єм) нового акумулятора LFP приблизно на 14 % нижча, ніж у нових літій-іонних акумуляторів.
-
LiFePO4-акумулятори мають меншу швидкість розряду, ніж свинцево-кислотні або літій-іонні. Оскільки швидкість розряду визначається у відсотках від ємності акумулятора, то більшої швидкості розряду можна досягти в акумуляторах більшої ємності (більше ампер-годин). Однак можуть бути використані LiFePO4 елементи з високим струмом розряду (мають більшу швидкість розряду, ніж свинцево-кислотні батареї, або LiCoO2 тієї ж потужності).
-
Через повільніше зниження густини енергії протягом експлуатації LiFePO4 елементи вже мають більшу густину енергії, ніж LiCoO2 і літій-іонні.
-
LiFePO4 елементи повільніше втрачають ємність, ніж літій-іонні (LiCoO2 [літій-кобальт оксидні], LiMn2O4 [літій-марганцева шпінель])
-
Схильні до ефекту Пойкерта, як і інші хімічні джерела струму. Однак, вплив ефекту Пойкерта на LiFePO4 акумулятори є мінімальним, завдяки чому, ємність за розряджання протягом певного проміжку часу (позначається: C1, C5, C10, C20 тощо) майже не змінюється.
-
Морозостійкість. Наприклад, для акумулятора ANR26650M1-B виробника A123 Systems заявлено температурний діапазон -30 °C…55 °C для роботи і -40 °C…60 °C для зберігання.
6.3. Хіміко-технічні параметри акумулятора LiFePO4
Розглянемо характеристики Акумулятор 2E LFP48100 48V/100Ah 19" LCD 16S, саме LiFePo4, так як така хімія наразі найбільше підходить для сонячної станції.
Як видно з даташиту:
Тип акумулятора - хімічний? з формулою LiFePO4
Номінальна напруга - 51.2 В (тобто 16 осередків по 3.2В)
Потужність Ампер за годину - мається на увазі ємність акумулятора 100 A/год
Щільність енергії - 5120 Вт/год, тобто акумулятор зберігає 51.2Вх100Аг=5120Вт/год
Розміри (ДхШхВ) - 442*480*155 мм
Вага - 47 кг
Тип клеми - M6
Крутний момент клеми - затискати клему з натягом не більше 8.5 Нм
Матеріал корпусу - SPCC холоднопрокатна сталь
Вбудована BMS -Так
Рекомендована напруга заряду -56,5 ±0,20 В
Максимальна напруга заряду - 57 ±0,20 В
Рекомендований струм заряду - 25 А
Максимальний струм заряду - 100 A
Струм заряду (від 0 до -10°C) <0,1C - тобто при температурі нижче 0 і до -10 градусів струм заряду для безпеки акумулятора буде знижений до 10 А і менше.
Струм заряду (від -20 до -10°C) <0,05 C - тобто при температурі нижче мінус 10 та до мінус 20 градусів струм заряду буде знижено до 5 А.
Рекомендована напруга розряду - 45 ±0,20 В
Максимальна напруга розряду - 43,5 ±0,20 В (тобто рекомендовано не розряжати кожну комірку нижче за 2.71 В).
Максимальний струм розряду - 100 А
Імпульсний розрядний струм - 150 A±3 с
Внутрішній опір акумулятора – < 80 м Ω
ККД - туди й назад > 99,5 %
Саморозряд за місяць <3%
Макс. паралельні з’єднання 16 шт - при необхідності можна підключити 16 таких акумуляторів для збільшення ємності
Послідовне підключення - немає, недопустимо підключати такі акумулятори послідовно
Клас IP корпусу -IP35
Термін використання - 20 років, мається на увазі розрахунковий термін експлуатації (служби (1C, 25°C @80% DOD) >4000 циклів - акумулятор при глибині розряду 80% витримує більше 4000 циклів при температурі +25 градусів та струмах до 100А.
Термін служби (0,2C, 25°C @80% DOD) >6000 циклів - акумулятор при глибині розряду 80% витримує більше 6000 циклів при температурі +25 градусів та струмах до 20А
Температура розряду - (від -23 до 65) °C
Температура заряду - (від -3 до 65) °C
Температура зберігання -(від -20 до 45C) °C
Bluetooth (APP) - Додатково під замовлення
РК-екран - є
Функції нагрівання -20°C, додатково за допомогою зарядного пристрою
Функція самонагрівання акумулятора - замовляється додатково за допомогою відсіку
Класифікація транспортування - UN3480, КЛАС 9
Інші сертифікати - CB/CE
6.4. Чи варто збирати акумулятор LiFePO4 самому, чи краще придбати готове рішення
В більшості випадків варто збирати акумулятор самостійно з осередків тільки коли проект не стандартний по напрузі, дизайну, характеристиках чи тому, що ви любите цю справу та хочете зібрати акумулятор саме власноруч; в інших же випадках не має сенсу у власній збірці, так як відомі виробники LiFePO4 комірок (осередків) звичайно мають довготривалі контракти (від 5 років і більше) з великими автовиробниками та корпораціями або виробляють акумулятори самостійно - саме в таких випадках і використовуються найякісніші комплектуючі класу А. У вільному продажі в кращому випадку можна отримати осередки B-класу та ще й з переплатою за малу партію. Інколи навіть зустрічаються в продажу осередки зняті з майнінг-об'єктів, які вже навіть і за півроку могли відпрацювати по декілька циклів в день (використовуються багатотарифні лічильники). Тож в такому разі отримаємо акумулятор б/у чи відновлений, а це тільки здорожчує нашу сонячну систему, так як кожен цикл обійдеться дорожче. Жоден документ чи обіцянка продавця не може гарантувати, що комірка саме А класу та має високу якість.
При замовленні ж готового акумулятору, наприклад, брендованого 2Е імпортер та кінцевий клієнт отримує гарантовано комірку А-класу, так як є можливість відслідкувати, що під таку партію акумуляторів було закуплено виробником відповідна сировина і саме з неї вироблені акумулятори.
7. Яка сонячна станція потрібна для дому? Як розрахувати домашню сонячну електростанцію?
Є декілька підходів для розрахунку сонячної станції:
-
Професійний (для повного резервування власних потреб від сонця) - потрібно зробити заміри кількості спожитої електроенергії за місяць та за рік, виміряти пікове навантаження та повідомити ці дані компанії, яка спеціалізується на розрахунку сонячних станцій. В результаті отримаємо детальний розрахунок, який робиться в платних програмах і там видно розрахункову генерацію помісячно. Також показано, яку площу треба зарезервувати під сонячні панелі (в більшості випадків площі даху приватної будівлі недостатньо, оскільки є місяці з дуже малою генерацією. Тому доведеться в 10 разів більше ставити сонячних панелей. Також вам буде рекомендований інвертор, акумулятори для роботи станції в безсонячний час (кількість похмурих днів важко спрогнозувати точно, тож можлива ситуація, що кількість акумуляторів виявиться навіть не достатньою.. В результаті прийти більш раціональним може стати аматорсько-професійний підхід.
-
Аматорсько-професійний (з частковим резервуванням важливих споживачів на певний час роботи плюс економія на спожитій та постійно дорожчаючій електроенергії) - треба перевірити в рахунку за електроенергію кількість спожитої енергії за місяць, виміряти пікове навантаження споживачів (придбавши струмові кліщі чи розетку з вбудованим лічильником пікового навантаження, особливо важливо заміряти пускову потужність на приладах з електродвигунами, які можуть мати пускову потужність десятикратну номінальній. Наприклад, холодильник споживає 100 Вт, а під час пуску потрібно 1100 Вт. Далі треба зрозуміти на основі цих даних, яка потрібна потужність інвертора (номінальна та пускова). Далі порахувати, яка кількість сонячних панелей потрібна для інвертора і чи є можливість розмістити таку кількість сонячних панелей на вашій території. В останню чергу підбирається акумулятор, ємність та параметри якого дозволять живити ваше навантаження певний час чи забезпечувати хоча б окреме важливе обладнання.
7.1. Розрахунок власної сонячної автономної електростанції на 5 кВт 230В (без генерації в мережу)
а) Підберемо інвертор.
З точки зору загальної потужності 5 кВт:
Для практичного аматорсько-професійного розрахунку приймемо, що загальна потужність всіх домашніх споживачів електроенергії складає 4.3 кВт - отже беремо з оглядом, що споживачів може стати більше з часом, інвертор на 5 кВт номінальною потужністю.
З точки зору пускової потужності 7.6кВт:
Є холодильник, пускова потужність якого 1.1 кВт, є кондиціонер (не інверторний), пускова потужність якого 2.3 кВт - отже пускова потужність складе 3.3 кВт тимчасово плюс потужність споживачів, які вже працюють; тобто приймаємо що всі споживачі працюють в один час, хоча це рідко буває: 4.3кВт +2.3кВт=7.6 кВт. Розуміємо, що нам потрібен інвертор з пусковою потужністю 7.6 кВт.
До якісного прикладу візьмемо Інвертор LuxPower SNA5000 Wide PV, в якого номінальна потужність 5 кВт та пускова 10 кВА, що не суперечить нашим потребам.
Даташит
Ярлик інвертора.
Коли вже придбано інвертор, то пріоритет точності параметрів вже не в даташиті чи інструкції, а саме на ярлику інвертора, тому що можуть параметри мінятися з часом виробником; ось як і в нашому випадку в даташиті вказано, що струм заряджання максимальний 100 А, а вже на ярлику - 110 А.
б) Підберемо до інвертора сонячні батареї.
З точки зору інвертора, а точніше вбудованого в нього сонячного MPPT, а їх в інверторі два.
-
В інверторі 2 MPPT - тобто два незалежних трекери, на які можна підключати різні 2 сонячних поля (одне поле може бути на одних моделях сонячних батарей, а інше на інших чи одне поле має одні умови освітлення, а друге інші. Наприклад, інше сонячне поле дивиться в інший бік і до обіду більше працює одне поле, а після - вже інше.
-
Вхідні параметри трекера 120-385 В означають, що від сонячних панелей повинна приходити номінальна напруга в такому діапазоні.
-
Холоста напруга від сонячних панелей в жодному разі не повинна перевищувати 480 В.
-
Струм на кожен трекер можна подавати від сонячного поля не більше 13 А.
-
Потужність сонячного поля на кожен трекер MPP не повинна перевищувати 3200 Вт.
-
Струм заряджання від сонячних батарей складає 50 А. Напруга літій залізо фосфатного акумулятора на 16 осередків може сягати 58.4 В то ж 50А х 58.4В=2920 Вт. Також будуть ще різні втрати то ж прийдемо до величини 3200 Вт як зазначено в паспорті. Отже загальна потужність сонячного поля в номіналі 3200 Вт та не перевищувати 3200 Вт на кожен трекер.
Отже, якісний приклад сонячної панелі JA Solar JAM54S30-405/MR
Даташит.
Потужність 405 Вт
По номінальному струму 12.98 А.
Номінальна напруга 31.21 В
Холоста напруга 37.23 В
Температурний коефіцієнт холостої напруги -0.275 %\С
-
Потужність. Ділимо загальну потужність 3200 Вт на потужність панелі 405 Вт - буде 7.9 сонячних панелей округлюємо до 7 панелей. 7х405 Вт =2835 Вт
-
Струм. В даному прикладі будемо використовувати один вхід MPPT 7 панелей (7х405=2835 Вт). Так як вхідний струм обмежено 13 А, то панелі будемо з'єднувати послідовно.
-
По номінальній напрузі 31.21 В х 7 шт.=218.47 В добре вписується в діапазон трекера 120-385 В.
Рекомендація: чим ближче номінальна напруга панелей до верхньої границі діапазону трекера, тим більше енергії можна отримати.
-
Холоста напруга - найважливіше в розрахунку панелей, не забувайте, що всі параметри вказані в даташиті при температурі +25 градусів, тож важливо розрахувати, який параметр холостої напруги буде при морозі; так як часто це не враховується, то інвертори (встроєний MPPT) взимку можуть виходити з ладу в період коли немає навантаження на інверторі.
Приймемо, що температура не буде опускатися нижче як мінус 25 градусів, тож для холостої напруги при +25 градусів (37.23В) при мінус 25 градусів дельта складе 50 градусів, а значить напруга буде 37.23 В+(50х0.275)%=37.23В+13.75%=42.35 В. Перевіряємо 7 х 42.35 В=296.45 В, а холоста напруга нашого MPPT 480 В тобто вистачає з запасом.
Як видно по всіх параметрах, сонячні панелі підходять для нашого інвертора в кількості 7 шт.
в) Акумулятор однозначно з хімією LiFePo4.
-
Потужність розряду. Акумулятор з точки зору номінальної потужності інвертора в 5000 кВт повинен віддавати таку потужність інвертору. Так як напруга підтримуваного інвертором акумулятора 48 В, то нам потрібен акумулятор стандарту 48 В і струмом розряду не меньше 110 А (48х110=5280 Вт). Також ще будуть втрати на ККД.
-
Потужність заряду. Струм заряду від інвертора може сягати 110 А, тож потрібен акумулятор, який може приймати зарядний струм 110 А.
-
Обмін даними. Сумісний по протоколах обміну з інвертором. Дивимося документацію інвертора та акумулятора, чи є позначка що пристрої сумісні. Якщо немає сумісності, то можна ставити акумулятор. Але в інверторі треба зробити ручні налаштування під конкретний акумулятор і впевнитись, що діапазони напруги акумулятора та струму акумулятора підтримуються інвертором (з ручними налаштуваннями ви будете мати деякі обмеження, наприклад, не бачити реальної ємності акумулятора через інвертор).
-
Кількість циклів. Чим більше акумулятор може відпрацювати циклів при максимальній глибині розряду і чим доступніша ціна, тим краще підходить акумулятор в нашу систему. Краще щоб акумулятор витримував більше 4000 циклів при глибині розряду 100%.
-
Фактор ваги. Якщо система не планується до переміщень, то можна брати один велий акумулятор; якщо ж можливе переміщення, то зручнiше взяти кілька акумуляторів меншої ваги.
Усім цим критеріям підходить акумулятор 2E LFP48150 48V/150Ah 19" LCD 16S. При номінальному навантаженні інвертора 5 кВт від акумулятора може працювати більше однієї години. Якщо навантаження буде 2.5 кВт, то від акб живлення буде забезпечене більше 2 годин. На додачу, якщо доступне сонце автономне, живлення значно зростає в часі.
г) Скільки може така станція (7 панелей) зробити генерації в рік? Для розрахунку перейдемо на безкоштовний калькулятор https://pvwatts.nrel.gov/pvwatts.php . Вводимо країну Ukraine, можемо залишити місто за замовчуванням Київ і тиснемо Go to system info та в розділі DC System Size (kW): вводимо потужність сонячного поля 2.835, Module Type: залишаємо Standard, Array Type: вибираємо Fixed (roof mount) для панелей, які розміщені на даху, System Losses (%): залишаємо без змін 14.08 % це різні втрати, Tilt (deg); нахил від горизонту ставимо 30 градусів, якщо є можливість так ідеально розмістити панелі, Azimuth (deg): ставимо 180 градусів якщо є можливість розмістити панелі так щоб вони дивилися на південь, Advanced Parameters можна залишити без змін.Далі тиснемо Go to PVWatts results, де й бачимо потрібний результат генерації 2937 кВт\г в рік ось:
По таблиці теж можна зрозуміти коли сонячної енергії достатньо, а коли вона буде добиратися з мережі (знаючи місячне власне споживання).
В даній сонячній системі в нас примінено 7 панелей на даху, які дивляться на південь і їхньої потужності достатньо до пропускної можливості MPPT. Припустимо інший випадок, коли в нас будинок, в якому є можливість розмістити два таких поля та ми хочемо збільшити доступну сонячну енергію, то треба старатися розмістити або обидва поля на південь, або одне поле на південний схід а інше - на південний захід.
Тут вже ми використовуємо 14 панелей (7 одне поле та 7 друге). Коли сонячної енергії з обидвох сонячних полів більше за 3200 Вт, то інвертор буде її обмежувати і не використовувати і це можливо з розглянутим інвертором LuxPower SNA5000 Wide PV, а ось інші моделі треба уточнювати чи будуть проблеми при перевищенні потужності.
Що робити якщо сонячні панелі струмом до 13А стануть недоступні на ринку (а з часом так і станеться) ?
Тепер в нас по суті один сонячний вхід з вхідним струмом до 26 А а значить можна використовувати сонячні панелі більше за 13 А наприклад візьмемо панелі Leapton Solar LP182M60-MH-460W з параметрами: потужність 460 Вт, струм 13.08 А, номінальна напруга 35.2 В, холоста напруга 41.8 В, Температурний коефіцієнт холостої напруги -0.28 %\С.
Для забезпечення по потужності 3200Вт\460Вт=6.95 шт округлюємо до 7 шт то ж сумарна потужність складе 7 х 460 Вт =3220 Вт (так як входи запаралелені то таке перевищення в 20 Вт допустиме).
По номінальній напрузі 7 х 35.2В=246.4 В добре вписується в діапазон трекера 120-385 В.
По холостій напрузі - приймемо, що температура не буде опускатися нижче як мінус 25 градусів, тож для холостої напруги при +25 градусів (41.8В) при мінус 25 градусів дельта складе 50 градусів, а значить напруга буде 41.8 В+(50х0.28)%=41.8В+14%=47.66 В. Перевіряємо 7 х 47.66 В=333.62 В, а холоста напруга нашого MPPT 480 В тобто вистачає з запасом.
Як видно по всіх параметрах, сонячні панелі підходять для нашого інвертора в кількості 7 шт.
7.2 Розрахунок власної сонячної гібридної електростанції на 6 кВт 230В (з можливістю генерації в мережу)
Чому гібридна станція саме на 6 кВт, а не меньше - тому що в меншій станції малоймовірно будуть залишки для суттєвої генерації в мережу, щоб принаймні окупився гібридний інвертор та інші витрати на підключення генерації в мережу.
а) Підберемо інвертор.
Так як станція планується на 6 кВт, то для прикладу підійде Гібридний інвертор 2E XM INFINI 6000VA (2-AC) ,який вміє генерувати надлишки в мережу, працювати без мережі, працювати паралельно, працювати без акумулятора (тільки від сонячних батарей), два виходи змінного струму (для резервування особливо відповідальної техніки).
б) Підберемо до інвертора сонячні батареї.
З точки зору інвертора, а точніше вбудованого в нього сонячного MPPT.
-
В інверторі 1 MPPT - тобто може бути підключено одне сонячне поле на однакових моделях сонячних панелей та при однакових умовах освітлення сонячних панелей.
-
Вхідні параметри трекера 120-430 В означають, що від сонячних панелей повинна приходити номінальна напруга в такому діапазоні.
-
Холоста напруга від сонячних панелей в жодному разі не повинна перевищувати 500 В.
-
Струм на трекер можна подавати від сонячного поля не більше 27 А.При 27 А вже спрацює захист по короткому замиканню.
-
Максимальна потужність сонячного поля на трекер MPP не повинна перевищувати 6000 Вт (на інвертори заводу Voltronic Power з контролером MPPT існує думка, що не можна перевищувати вказану потужність в паспорті більше ніж 10…15%, так як контролеру може не вистачити охолодження для обмеження потужності). Тож потужність максимальна сонячного поля складатиме 6000 Вт + 15%=6900 Вт.
Отже, якісний приклад сонячної панелі - Сонячна батарея Leapton Solar LP182M60-MH-460W.
Потужність 460 Вт.
По номінальному струму 13.08 А.
Номінальна напруга 35.2 В.
Холоста напруга 41.8 В
Температурний коефіцієнт холостої напруги -0.28 %\С.
-
Струм. Струм на інвертор від сонячних панелей повинен бути менше 27 А, а в панелі вибраній 13.08 А, тобто ми можемо розділити наше сонячне поле на дві паралельні частини (стрінги) і сумарний струм складе 26.16 А, що не перевищує паспортне значення інвертору.
-
Потужність. 6000 Вт \ 460 Вт=13.04 шт, але памятаючі про допустиме перевантаження 10…15%, візьмемо 14 сонячних панелей; це 460 Вт х 14= 6440 Вт, так як в сонячному полі буде два стрінги, то в кожному буде 7 сонячних панелей підключених послідовно.
-
По номінальній напрузі 35.2 В х 7 шт.=246.4 В добре вписується в діапазон трекера 120-430 В.
Рекомендація: чим ближче номінальна напруга панелей до верхньої межі діапазону трекера, тим більше енергії можна отримати.
-
Холоста напруга. Найважливіше в розрахунку панелей - не забувайте, що всі параметри вказані в даташит при температурі +25 градусів, тож важливо розрахувати, який параметр холостої напруги буде при морозі; так як часто це не враховується, то інвертори (вбудований MPPT) взимку можуть виходити з ладу в період коли немає навантаження на інверторі. Приймемо, що температура не буде опускатися нижче як мінус 25 градусів, тож для холостої напруги при +25 градусів (41.8В) при мінус 25 градусів дельта складе 50 градусів, а значить напруга буде 41.8 В+(50х0.28)%=41.8В+14%=47.66 В. Перевіряємо 7 х 47.66 В=333,62 В, а холоста напруга нашого MPPT 500 В, тобто вистачає з великим запасом.
Як видно по всіх параметрах, сонячні панелі підходять для нашого інвертора в кількості 14 шт.
в) Акумулятор однозначно з хімією LiFePo4.
-
Потужність розряду. Акумулятор з точки зору номінальної потужності інвертора в 6000 Вт повинен віддавати таку потужність інвертору. Так як напруга підтримуваного інвертором акумулятора 48 В, то нам потрібен акумулятор стандарту 48 В зі струмом розряду не меньше 120 А (48х120=5760 Вт). Також ще будуть втрати на ККД.
-
Потужність заряду. Струм заряду від інвертора може сягати 120 А, атож потрібен акумулятор, який може приймати зарядний струм 120 А.
-
Обмін даними. Сумісний по протоколах обміну з інвертором. Дивимося документацію інвертора та акумулятора, чи є позначка що пристрої сумісні. Якщо немає сумісності, то можна ставити акумулятор. Але в інверторі треба зробити ручні налаштування під конкретний акумулятор і впевнитись, що діапазони напруги акумулятора та струму акумулятора підтримуються інвертором (з ручними налаштуваннями ви будете мати деякі обмеження, наприклад, не бачити реальної ємності акумулятора через інвертор).
-
Кількість циклів. Чим більше акумулятор може відпрацювати циклів при максимальній глибині розряду і чим доступніша ціна, тим краще підходить акумулятор в нашу систему. Краще щоб акумулятор витримував більше 4000 циклів при глибині розряду 100%.
-
Фактор ваги. Якщо система не планується до переміщень, то можна брати один велий акумулятор; якщо ж можливе переміщення, то зручнiше взяти кілька акумуляторів меншої ваги.
Усім цим критеріям підходить акумулятор 2E LFP48150 48V/150Ah 19" LCD 16S. При номінальному навантаженні інвертора 6 кВт від акумулятора може працювати більше однієї години. Якщо навантаження буде 3 кВт, то від акб живлення буде забезпечене більше 2 годин. На додачу, якщо доступне сонце автономне, живлення значно зростає в часі.
г) Скільки може така станція (14 панелей) зробити генерації в рік? Для розрахунку перейдемо на безкоштовний калькулятор https://pvwatts.nrel.gov/pvwatts.php . Вводимо країну Ukraine, можемо залишити місто за замовчуванням Київ і тиснемо Go to system info та в розділі DC System Size (kW): вводимо потужність сонячного поля 6.44, Module Type: залишаємо Standard, Array Type: вибираємо Fixed (roof mount) для панелей, які розміщені на даху, System Losses (%): залишаємо без змін 14.08 % це різні втрати, Tilt (deg); нахил від горизонту ставимо 30 градусів, якщо є можливість так ідеально розмістити панелі, Azimuth (deg): ставимо 180 градусів якщо є можливість розмістити панелі так, щоб вони дивилися на південь, Advanced Parameters можна залишити без змін.Далі тиснемо Go to PVWatts results, де й бачимо потрібний результат генерації 6672 кВт\г в рік ось:
Віднявши споживання домогосподарства, отримуємо результат - скільки можемо згенерувати в міську мережу залишків.
7.3 Розрахунок малопотужної власної сонячної електростанції на 1 кВт 230В (з PWM-контролером, без генерації в мережу).
а) Підберемо інвертор.
З точки зору загальної потужності - приймаємо, що загальна потужність наша домашня електромережа споживає 0.9 кВт.
З точки зору пускової потужності - в нас є один споживач холодильник, який має електродвигун (компресор), котрому потрібно в момент пуску 1200 ВА.
До якісного прикладу візьмемо Інвертор 2E VP-1K12 1000VA, в якого номінальна потужність 1 кВт та пускова 2 кВА, що не суперечить нашим потребам.
Чому саме інвертор бренду 2E? Тому що інвертори 2E проходять вибірковий контроль якості незалежною лабораторією та саме в діапазоні 1 кВт мають конкурентну ціну.
б) Підберемо до інвертора сонячні батареї.
З точки зору інвертора, а точніше вбудованого в нього сонячного PWM:
-
В інверторі 1 PWM - тобто один сонячний вхід, особливістю якого є те, що стандарт напруги акумулятора 12 В повинен рівнятися стандарту напруги сонячних батарей 12 В (тобто панелі з напругою до 22 В).
-
Вхідні параметри PWM контроллера - 16-22 В означають, що від сонячних панелей повинна приходити номінальна напруга в такому діапазоні.
-
Холоста напруга від сонячних панелей в жодному разі не повинна перевищувати 40 В.
-
Струм на вхід контролера PWM можна подавати точно такий, який значиться в паспорті як і струм заряду від сонячних батарей не більше 50 А. Перевищувати не допустимо струм в такому контролері.
-
Потужність сонячного поля зазначена 600 Вт, яку не допустимо перевищувати.Також зазначено вже приклад конфігурації 4 панелі по 150 Вт, що спрощує підбір.
Отже, якісний приклад сонячної панелі: AXIOMA energy AX-150M.
-
Потужність. Ділимо загальну потужність 600 Вт на потужність панелі 150 Вт - буде 4 сонячних панелі. 4х150 Вт =600 Вт
-
Струм 7.51А. Так як вхідний струм 50 А, то панелі будемо з'єднувати паралельно. 7.51 А х 4=30.04 А що не перевищує допустимі 50 А.
-
По номінальній напрузі 20.00 В (при паралельному зеднанні збільшується тільки струм, а напруга ні) добре вписується в діапазон 16-22 В.
Рекомендація: Чим ближче напруга до 14 В, а струм панелей ближче до номінального 50А, тим більше зберемо електроенергії, так як PWM-контролер вміє тільки зрізати напругу, а не перетворювати. Тобто якщо напруга панелі буде 18 В - це краще за 20 В для системи 12 В стандарту.
-
Холоста напруга - найважливіше в розрахунку панелей, не забувайте, що всі параметри вказані в даташит при температурі +25 градусів, тож важливо розрахувати, який параметр холостої напруги буде при морозі; так як часто це не враховується, то інвертори (встроєний MPPT) взимку можуть виходити з ладу в період коли немає навантаження на інверторі.
Приймемо, що температура не буде опускатися нижче як мінус 25 градусів, тож для холостої напруги при +25 градусів (24В) при мінус 25 градусів дельта складе 50 градусів, а значить напруга буде 24.00В + (50х0.4)%=24.00В+20%=28.8 В. Перевіряємо 28.8 В, а холоста напруга нашого PWM 40 В тобто вистачає з запасом.
Як видно по всіх параметрах, сонячні панелі підходять для нашого інвертора в кількості 4 шт. Ркомендація! Так як струм від панелей складає 30.04 А то можна для зручності придбати трійник MC4 Y-Branch (1 на 3), так як він розрахований саме на 30 А та якщо кабелі від панелей дотянуться до нього (якщо ні, то можно зробити подовжувач).
в) Акумулятор однозначно з хімією LiFePo4.
-
Потужність розряду. Акумулятор з точки зору номінальної потужності інвертора в 1000 Вт повинен віддавати таку потужність інвертору. Так як напруга підтримуваного інвертором акумулятора 12 В, то нам потрібен акумулятор стандарту 12 В зі струмом розряду не меньше 90 А (11.2В х90=1008 Вт). Рахуємо по мінімальній напрузі акумулятора. Також ще будуть втрати на ККД.
-
Потужність заряду. Струм заряду від інвертора може сягати 50 А,атож потрібен акумулятор, який може приймати зарядний струм 50 А.
-
Обмін даними. На жаль поки акумулятор 12 В стандарту не доступні з обміном даними з інвертором тому прийдеться робити ручні налаштування в інверторі струму заряду 50 А та напруг.
-
Кількість циклів. Чим більше акумулятор може відпрацювати циклів при максимальній глибині розряду і чим доступніша ціна, тим краще підходить акумулятор в нашу систему. Краще щоб акумулятор витримував більше 4000 циклів при глибині розряду 100%.
-
Фактор ваги. Якщо система не планується до переміщень, то можна брати один велий акумулятор; якщо ж можливе переміщення, то зручнiше взяти кілька акумуляторів меншої ваги.
Усім цим критеріям підходить акумулятор AXIOMA energy AX-LFP-100/12.8 (LiFePo4). При номінальному навантаженні інвертора 1 кВт від акумулятора може працювати близько однієї години. Якщо навантаження буде 0.5 кВт, то від акб живлення буде забезпечене більше 2 годин. На додачу, якщо доступне сонце автономне, живлення значно зростає в часі.
г) Скільки може така станція (4 панелей 600 Вт) зробити генерації в рік? Для розрахунку перейдемо на безкоштовний калькулятор https://pvwatts.nrel.gov/pvwatts.php . Вводимо країну Ukraine, можемо залишити місто за замовчуванням Київ і тиснемо Go to system info та в розділі DC System Size (kW): вводимо потужність сонячного поля 0.6, Module Type: залишаємо Standard, Array Type: вибираємо Fixed (roof mount) для панелей, які розміщені на даху, System Losses (%): залишаємо без змін 14.08 % - це різні втрати, Tilt (deg); нахил від горизонту ставимо 30 градусів, якщо є можливість так ідеально розмістити панелі. Azimuth (deg): ставимо 180 градусів, якщо є можливість розмістити панелі так, щоб вони дивилися на південь, Advanced Parameters можна залишити без змін.Далі тиснемо Go to PVWatts results, де й бачимо потрібний результат генерації 625 кВт\г в рік.
В результаті бачимо, яка буде в нас економія на додачу до певної енергетичної незалежності від тарифів на електроенергію та спокій гарантованого живлення.
Рекомендація! Чим більша напруга інвертора для АКБ, сонячних батарей та АКБ, тим дешевша система. Та чим менші ці показники, тим дорожчі комплектуючі панелі та АКБ.
8. Що стримує розвиток альтернативної енергетики?
Для переходу всього людства на електроспоживання суто від джерел альтернативної енергетики достатньо 0.2% поверхні Землі, тож у цьому немає обмежень і це не причина гальмування розвитку сонячної енергетики. Що дійсно обмежує на сьогодні тотальний перехід на альтернативну енергетику, то це недостатньо масове застосування в таких системах LiFePo4 акумуляторів - а це вже значний фактор. Отож, застосовуючи літій-залізо-фосфатні акумулятори, ви отримуєте не тільки вигідний та сучасний накопичувач енергії і маєте певну незалежність, а ще й прискорюєте глобальний перехід всього суспільства на відновлювальні джерела електроенергії.
9. Про подальшу співпрацю
Викладене вище згодиться Вам не тільки для підбору складових і комплектації приватної станції, а і для подальшої її експлуатації. Очевидно, що у процесі роботи станції будуть виникати все нові й нові запитання. На них ми готові відповісти через наш сайт.
Крім того! Кожен, хто дочитав цю інформацію до останньої сторінки, отримає пожиттеву знижку на інвертори та акумулятори від 3 до 20% (залежно від конкретного товару на сайті VipMart по промокоду AZBUKA2023). При оформленні замовлення на сайті в примітках чи по телефону через оператора треба повідомити промокод. Бажаємо успішного освоєння сонячної енергії задля Вашого блага! |
- Електронна книга. Сонячна електроенергія для початківців. Частина 1.Абетка понять і принципів.Повна версія статті